Sıkça Sorulan Sorular
Masif Ahşap nedir?
 
Tomruktan biçildikten sonra kurutularak veya kurutulmadan kullanılan ahşap malzemeye Masif Ahşap denir. Hacmi kaplayan ürünün (AĞAÇ) kaplama veya doldurma olmayan som ve saf halidir. Masif ahşap ürünler tamamen doğal malzemeden üretilmiştir.
 
Ahşap, tomruklardan kereste boyutlandırma işlemelerden geçtikten sonra, mobilya üretimi için uygun nemlilik şartlarının sağlanması için kurutma işlemine alınmaktadır.
 
Kurutma ağaç malzemede bulunan ve ağaç malzemenin çürüme aşınma ve çalışmasına neden olan ağacın doğal öz suyunun dışarı atılması işlemidir. Kurutmanın esas sebeplerinden biri organik olan ağaç malzemenin içinde var olan nemi yok ederek mantar - küf gibi oluşumlara neden olan bakteryel hareketliliği önlemek ve ahşap kurdu denen böceklerin yaşam ortamı olmasının önüne geçmektir. Kurutmayla ağaç malzeme kolay kusursuz işlenebilme, tutkallanma ve çivi - vida tutma kabiliyetinin artması gibi mekanik ve teknik açıdan üstünlükler   kazanmaktadır. Bununla birlikte kurtulmuş ağaçtan elde edlmiş ahşabın, eğilmesi-bükülmesi gibi çalışması da en aza indirilmiş olmaktadır.
 
Kurutma işlemi: doğal olarak kerestenin doğrudan güneş ışığı almadığı ve doğal hava akışının olduğu bir ortamda uzun süreçte (ağacın cinsi ve hava sıcaklığına bağlı olarak 5 ay ile 3 yıla varan değişik sürelerde) kuruması ile veya özel fırınlarda kerestenin nemlilik oranı kontrol edilerek uygulanan ısıl işlemle gerçekleşir.
 
Kilizman mobilya üretiminde kullandığı tüm çeşit ağaçlar, fırın veya doğal kurutma işleminden geçmiştir.
Ürünlerde kullanılan malzemeler sağlık açısından gerekli normları taşıyor mu?

Ürünlerin esas malzemesi masif ahşap olduğundan, doğal ağaçtan üretilen bu malzeme ev eşya ve mobilyalarında kullanılan en sağlıklı ve hatta sağlık açısından neredeye hiçbir zararı olmayan tek malzemedir.

Bununla birlikte üretimde kullanılan gerek emprenye gerekse vernikler, üst düzey kaliteli ve konusunda uzman firmalardan temin edilmektedir. Yine bağlantı parçaları dünyanın en büyük mobilya bağlantı parçası üreticisi ve icatçı firması olan HAFELE den temin edilmektedir. Kullanılan malzemelerin firmaları:

Emprenye: Su Esaslı, çevre dostu Ahşap Emprenya MAddeleri; Alman patentli Korasit TP40 ve HEMEL IMERSOL AQUA S

Renklendirici: Dexilux Ecocolor Ahşap Renklendiric

Vernik: Dewilux Ultramar Serisi

Bağlantı Parçaları: Hafele

Emrenye nedir?

Emprenye, çeşitli yöntemlerle ahşabın bünyesine değişik kimyasal maddelerin emdirilmesi işlemidir. Bu işlemle ahşabı mantar, böcek, termit, deniz kurdu gibi zararlılardan koruyarak ahşabın hizmet ömrü en az 10 kat arttırılmaktadır.
 

Emprenye işlemi, ahşabın türüne, kullanılacağı ortama ve beklenen hizmet ömrüne bağlıdır. Esas olarak emprenye işleminin seçiminde 2 temel kullanım alanı gözönüne alınmaktadır: Toprak ile temas halinde olan ahşaplar (zemin seviyesindeki ahşaplar) ve toprak ile teması olmayan ahşaplar (zemin seviyesi üzerindeki ahşaplar).
Emprenye işlemi her tür inşaat uygulamaları, cephe kaplaması, bahçe mobilyaları, çit, veranda, pergole, iskele, marina, çocuk oyun alanları, tarım alanları vb.’de kullanılacak ahşaplar için uygulanır.

Kilizman masif ürünlerinde su esaslı, insan ve çevre dostu şeffaf veya renk pigmentli emprenye maddeleri kullanmaktadır. Ahşap elemanları mantar ve böcek tahribatına karşı korur. Emprenyeden sonra ahşabın boyutlarında hiçbir değişiklik olmaz; rutubet miktarında hiçbir artış olmaz. Zemin seviyesi üzerindeki ahşap elemanların mantar ve böceğe karşı korunmasını sağlar. Tüm Avrupa ve İngiltere standartlarına uygundur. İnsan ve çevre sağlığına zararlı hiçbir madde içermez. Tüm katkı maddeleri uluslararası pazarda kabul edilmiş ve onaylanmıştır.
 

Ürünleriniz garantili mi?

GARANTİ KOŞULLARI

İç mekan ürünler, iç mekan kullanımı için ve normal hava şartlarındaki nemlilik koşullarına göre üretilmiştir. Ürünler küflenme, mantar oluşumu ve kurtlanmaya karşı 5 yıl garantilidir. İç mekan ürünlerin dış mekanda kullanılmasına bağlı gelişen, vernikli dış yüzeylerindeki deformasyon, renk değişimi ve ahşabın şekil değiştirmesi gibi durumlar garanti kapsamında değildir.

 

Dış mekan ürünler ise dış mekan şartarına dayanabilmesi için özel emprenyelenmiş ve ham halde verniksiz satışa sunulmuştur. Normal hava şartlarına dış mekan kullanımlarda çürüme, kurtlanma ve mantar oluşumları gibi durumlara karşın 5 yıl garantilidir.
 

Sürekli suya ve neme maruz tutulma sonucunda ahşabın bünyesine su alması sebebi ile şişmesi kabarması gibi olaylar, masif ahşabın malzeme özelliğinin doğasında mevcuttur. Ürünlerin dış mekanlarda uzun süreli nemlilik ve su içerisinde tutulmasından kaynaklı yüzey değişimleri garanti kapsamında değildir.

Dış mekan ürünler güneş ışınlarının etkisi ile yıllar içinde renk değişitirebilmektedir. Yaşamaya devam eden bir malzeme olan ahşap ürünlerin yıllanmasına bağlı gelişen renk değişimleri garanti kapsamı dahilinde değildir.

Tüm ürünlerin amacı dışı kullanımlarda üzerine uygulanan fazla yük ve basınçlardan kaynaklı ezilmesi, kırılması, aşınması veya bir parçasının sakatlanması gibi durumlar garanti kapsamında değildir.

Tüm ürünlerde kullanılan bağlantı parçaları ve montajları denenerek kutulanması yapılmakta ve satışa hazırlanmaktadır. Yine de bağlantı parçalarından kaynaklı bir hatadan ötürü gelişen montaj sorunları, sorunlu parçanın değişimi kapsamıyla garanti altındadır.


Montajlı ürünlerde her türlü montaj sorunları ilgili süresiz teknik destek sağlanacaktır.

Montaj hatalarından kaynaklı arıza veya sakatlanmalarda, arızalanan parçalar, parça bedelleri karşılığında yenilenebilmektedir. Tüm diğer garanti kapsamları dışında kalan koşullarla deforme olan mobilyalar eğer istenirse, tümü veya sakatlı parçanın tamiri ve değişimi, firmamızdan talep edilmesi durumunda, önceden fiyatı belirtilerek yapılacaktır. Tamir ve değişimle ilgili ürün gönderimlerinde kargo ücretleri müşteriye aittir.

Teslimat kaç günde gerçekleşir?

Ürünlerin kargoya verilmesi genellikle en geç 3 iş gününde gerçekleşmektedir. Nadir olarak da olsa stok dışı kalmış fakat satışı devam eden bir ürün eğer tarafınızdan sipariş edilmiş ise, size bu durum bildirilerek, yine en geç 10 iş gününde ürün kargoya verilebilmektedir.

Özel sipariş ürünler, aksi belirtilmedikçe en geç 15 iş günü içerisinde üretimi tamamlanarak kargoya verilebilmektedir.

Teslimat ve Fatura adreslerim farklı olabilir mi?

Satın alma adımlarında karşınıza gelecek olan Teslimat ve Fatura adreslerinizi farklı olarak girebilirsiniz.

Teslimat sadece belirtilen adrese mi olmalı?

Sitemiz üzerinde yapılan tüm gönderiler sipariş esnasında belirtilen adrese teslim edilmektedir. Kargo şubesinden kesinlikle mal teslimatı yapılamaz. Alıcının adreste olmaması durumunda ikinci defa teslimat için ilgili adrese uğrama yapılmamaktadır. Şubeden teslim alıcı kişinin giderek teslim alması gerekmektedir.

Siparişim bana ulaşamaz ise iptal edilir mi?

Üyelik kaydı yapılırken ve adres bilgileriniz girilirken özellikle telefon numaralarınızın dikkatli ve doğru bir biçimde kayıt edilmesi gerekir. Güvenliği sağlamak için sizinle irtibat kurulamaması durumunda siparişiniz iptal edilerek ücret iadeniz gerçekleştirilir.

Yurtdışına teslimat imkânınız var mı?

Kilizman.com üzerinden yapılan alışverişlerde yurtdışına ve Kıbrıs’a teslimat imkânı şuan bulunmamaktadır.

Beklentim dışında olan bir ürünü değiştirebilir miyim veya iade edebilir miyim?

    İade ve değişim şartları esas olarak 06.03.2011 Tarih ve 27866 Sayılı resmi gazetede yayımlanan "Mesafeli Sözleşmelere Dair Yönetmelik" kapsamındadır.

    Satın almış olduğunuz ürün eğer beklentilerinizin dışında ise, hiçbir sebep göstermeden 7 iş günü içerisinde, ürünün orjinal paketine, sizin elinize ulaştığındaki paketleme koşullarına mümkün olduğu kadar yakın bir şekilde yeniden paketleyerek, anlaşmalı kargo firmalarına (Aras ve UPS) ile firmamız karşı ödemeli olarak ve geri gönderim yapılırken kargo yetkilisine firmamızın anlaşması belirtilip, karşı ödemeli olarak göndermelisiniz.

    Ürünle birlikte tarfınıza ulaşmış olan fatura da, aslı ve suretiyle birlikte geri gönderlimelidir.

    Ürün firmamız tarafından geri teslim alındığında, parçalarının eksiksiz ve hasarsız olduğu kontrol edilmesinin rdındn ödemeniz en geç 15 iş günü içerisinde tarafınıza iade edilecektir.  Ödeme iade prosedürleri yine "Mesafeli Sözleşmelere Dair Yönetmelik" kapsamındadır.

3-D Secure Nedir?

3-D Secure Internette alışveriş işlemlerinin güvenli bir şekilde yapılabilmesi için kart kuruluşları tarafından geliştirilmiş olan bir kimlik doğrulama sistemidir. Sistemin Visa kredi kartı kullanımı için hazırlanan uygulamasına Verified by Visa MasterCard kredi kartı kullanımı için hazırlanan uygulamasına ise SecureCode isimleri verilmektedir.

3-D Secure Neden Güvenlidir? 3-D Secure sisteminde, sanal ödeme işlemi gerçekleşirken, banka tarafından kart sahibine sadece kendisinin bildiği ödeme şifresi sorulmakta ve kart sahibinin kimliği doğrulanmaktadır. Yetkisiz kişilerin kartlarını internet ortamında kullanılmasını engellemektedir.

İyzico Güvenli Ödeme Sitemi nedir?

iyzico temel olarak, bankalar ve alternatif ödeme metodları ile e-ticaret siteleri arasında bulunan bir ödeme platformudur. Firmalar iyzico ile anlaştıktan sonra, bankalar tarafından iyzico’ya verilmiş olan sanal POS ları ve alternatif ödeme metodlarını kendi e-ticaret sitelerinde kolayca kullanabileceklerdir.

PCI-DSS (Ödeme Kartı Sektör Veri Güvenliği Standardı) PCI-DSS bizim için temel konulardan biridir. Bu nedenle yalnızca en güvenli standart olan PCI aracılığıyla onaylanmış ve en yüksek PCI Hizmet Sağlayıcı Seviye 1 sertifikasına sahiptir. Böylece müşterilerimize maksimum seviyede güvenliği garanti etmektedir. iyzico'nun bir başka avantajı olan, iyzico API'nın akıllı fiş çözümü sayesinde de PCI sertifikasını e ticaret sitesinin almanız gerekmemektedir. İyzico ayrıca SSL sertifikaları ile de alışveriş güvenliğini, sitenin kendi sertifikasına ek olarak sağlamaktadır.

www.iyzico.com

Kredi Kartı Provizyon Aksaklıkları?

Siparişiniz sırasında kredi kartınız farklı nedenlerden ötürü onaylanamayabilir.

Bu nedenler arasında bazıları;
a. Kredi kartınızın kullanılabilir limitinin yetersiz olması,
b. Kart numarasını hatalı girmeniz,
c. Kartınızın son kullanma tarihinin geçmiş olması,
d. Kullandığınız kart bir ek kart ise, ana kart sahibi tarafından iptal edilmiş olması,
e. Onay işlemi sırasında geçici bağlantı sorunları yaşanması,
f. Kayıp ihbarı yaptığınız bir kartı yeniden kullanmaya çalışmanız,
g. Kullanmaya çalıştığınız kartın bir kredi kartı değil, ATM kartı olması sayılabilir.

Kredi kartı onay sorunlarınızda yardım almak için kartı aldığınız banka ile görüşmeniz gerekmektedir.

Hafta Sonu Siparişleri?

Hafta sonu vermiş olduğunuz siparişler Cumartesi ve Pazar günleri çalışmamamız nedeniyle pazartesi günü işleme alınacaktır. Ancak hafta sonu oluşan siparişlerinizin onayı ve sipariş numaranız Cumartesi-Pazar günü dahi mail adresinize ve cep telefonunuza sistem tarafından ulaştırılacaktır.

Üyelik İşlemleri

Sitemizden alışveriş yapabilmek ve farklı avantajlardan yararlanabilmek için sitemize üye olunması gerekmektedir. Bu üyelik aynı zamanda sizin bizim sistemimiz üzerinde bir Cari hesabınızın oluşmasını sağlayacak ve eski siparişleriniz yönetip birçok konuda alışverişlerinizde size yardımcı olacaktır. Sitemizde ana sayfamızdaki "Kayıt Ol" butonuna tıklayarak üye kayıt işleminizi gerçekleştirebilir; “Üye girişi” butonuna tıklayarak üyelik sayfanıza giriş yapabilirsiniz. Üstelik üyeliğimiz ücretsiz!

Üyelik esnasında sizden alınan Cep telefonu, mail adresi gibi bilgiler alıverişleriniz hakkındaki tüm bilgileri sizinle paylaşacağımız irtibat noktaları olacağı için yanlış bilgi girilmediğinden emin olunuz.

Kredi kartıyla alışveriş yapmak güvenli mi?

Kilizman.com web sitesi ile tüketicinin bilgisayarı arasındaki bağlantı, dünyadaki en büyük internet güvenlik sertifikası sağlıyıcısı firmalarından biri olan COMODO CA Limited firması tarafından sağlanan PositiveSSL CA 2 güvenlik sertifikası ile  şifrelendirmektedir.

 

Güvenlik sertifikasının geçerliliğini Comodo CA firmasının kendi web sitesi üzerinden veya  sslsorgula.com web sitesi üzerinden test edebilirsiniz.

Güvenlik sertifikası olan web sitelerinde, sitede tüketicinin ödeme bilgilerinin girileceği sayfa açıldığında, sayfa adresi "http://www......com" adresinden  "https://www.....com" şekline dönüşmektedir.

Bununla birlikte kilizman.com üzerinden yapacak olduğunuz satın alma işlemi sürecinde kredi kartı bilgilerini girme aşamasına geldiğinizde, site sizi doğrudan iYZİCO güvenli ödeme sistemine yönlendirmekte ve kart bilgilerinizin güvenliği site SSL setifikasına ek olarak İYZİCO ödeme sistemi tarafından da sağlanmaktadır.

İyzico’da veri güvenliği nasıl sağlanır?

iyzico, dünyanın en üst düzey veri güvenliği standardı olan PCI (Payment Card Industry) - DSS (Data Security Standard) sertifikasına sahiptir. PCI-DSS sertifikalı sistemi sayesinde de veri güvenliği konusundaki ihtiyaçları, başlangıç aşamasında doğrudan sağlanmaktadır.

İyzico güvenli ödeme sistemiyle ilgili ayrıntılı bilgiyi iyzico.com web sitesinden alabilirsiniz.

Kart bilgileriniz hiçbir şekilde kilizman.com web sitesi üzerinde alınmamakta ve kayıt edilmemektedir.

Online Alışverişlerde Önemli Güvenlik Unsurları?

Sanılanın aksine, kullanıcıların kredi kartı bilgileri çoğu zaman internet üzerinden yapılan alışverişlerde değil fiziki ortamlarda çalınmaktadır. Bu nedenle kredi kartınızı günlük hayatta kullanırken dikkatli olun, kredi kartı numaranızı, son kullanma tarihini ve CVC (Güvenlik numarası) numarasını başkalarına vermeyin. Restoran, mağaza gibi fiziki ortamlarda çalınan kredi kartı bilgileriyle alışveriş yapmaya çalışan sahtekârlara karşı önlemler alan e-ticaret siteleri bu sahtekârları yakaladıkları anda kredi kartının gerçek sahibiyle irtibata geçmektedirler, bu gibi durumlarda işbirliği yapın. Ay sonu gelen ekstre bilgilerini dikkatli kontrol edin ve size bir şey ifade etmeyen alışverişler için firmalarla irtibata geçin.

İnternetten alışveriş yaparken bildiğiniz firmaları tercih edin. Bilgi hattı veya müşteri hizmetleri servisi bulunan siteleri tercih edin. Bu sayede aklınıza takılan bütün konular hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Internet sitesinde firmanın açık adresinin ve telefonun yer almasına dikkat edin. Bilmediğiniz bir firmadan alışveriş yapacaksanız alışverişinizi yapmadan ürünü aldığınız mağazanın bütün telefon / adres bilgilerini not edin. Eğer güvenmiyorsanız alışverişten önce telefon ederek teyit ediniz.

 

Eskiyen veya hasara uğrayan mobilyam olursa tamiri mümkün mü?

Masif ahşap mobilyalar, tüm diğer malzemelerden üretilen mobilyalara göre, tamiratı aslına en uygun olacak şekilde yapılabilen mobilyalardır. Kilizman'dan satın almış olduğunuz ahşap mobilyanızın, yıllar içinde kullanıma bağlı yıpranma veya her hangibir şekilde gelişen bir hasar sebebiyle oluşan kusurlu parçası eğer tamiri mümkünse aslına uygun şekilde tamir edilir veya tamiri mümkün olmayacak kadar çok hasar görmüşse de hasarlı parçanın yenisiyle değişimi sağlanabilemektedir.

Tamir talepleri için öncelikle hasarlı ürünün fotoğrafları tarafımıza iletilir; hasarın tamir ile giderilmesi mümkünse, tamirat veya yerine üretilecek yeni parçanın bedeli tarafınıza belirtilir. Uygun görülmesi halinde hasarlı parçanın mobilyadan mümkün olduğu kadar demontesi sağlanarak tarafımıza anlaşmalı kargo firmasıyla ulaştırılır. Tamir edilen veya yeniden üretilen parça en kısa sürede adresinize gönderilir.

Parçaların demontesi, yeniden montajı hususlarında tüm teknik destek sürekli sağlanmaktadır.

Up
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır