Kargo ve Teslimat

Kitaplık, masa komodin vb. gibi boyutları açısından (demonte olsa bile) büyük hacim veya ağırlıkta paketler oluşturabilecek ürünlerin kargoyla "adrese teslim" hizmetinin özel koşulları mevcuttur:

"İş ve işçi güvenliği Kanunu" maddeleri gereğince kargo paketlerinin nakliyesinde, kargo taşımacılığı hizmetini veren şubeler ve çalışanlarının alet-ekipman imkanları dahilinde belirli sınırlamalar mevcuttur ve bu sınırlamalar da kargo taşımacılık sözleşmelerinde belirtilmektedir.

Kargo firmalarıyla yapılan sözleşmelerin şartlarına göre:


  -Gönderilen paketlerin toplam Desi/Kg ağırlığı 30 Desi ve veya 30 Kg üzerinde ise kata teslimatı yapılmayacaktır. Aynı gönderi içerisinde birden fazla paket olması durumunda paketlerin toplamı 30 Desi/Kg üzeri ise kata teslimatı gerçekleştirilemeyecektir. 

(Kargo firmalarının desi hesaplaması: Desi= axbxc/3000)
   

Bu gibi paketlerin teslimatı kargo çalışanları tarafından, gönderi adresinin bulunduğu bina kapısına kadar yapılıp, bina içi katlara asansör olsa dahi çıkarılmamaktadır.


  -Tek parça maksimum 100 kg ve 3 metre olan paketler adrese teslim olarak (bina kapısına kadar) taşınmaktadır. Daha büyük paketler şubelerden veya varış transfer merkezinden teslim edilmektedir.

 

Ürünlerin paketlemesinde dış darbelere karşı gerekli önlemler mümkün olduğunca alınmıştır. Buna rağmen masif ahşaptan üretilmiş ürünlerimizin ambalajları havaleli ve ağır olabileceğinden nakliyesi esnasında hasar oluşabilir.

"Mesafeli Sözleşmelere Dair Yönetmelik" kapsamında tüketici satın almış olduğu ürünü kargodan teslim alırken hasar görüp görmediğine dair kontrol etmekle sorumludur.

Kargo firmalarının çalışanları iş yoğunluğundan zamanla yarıştıklarından, koliyi size biran önce teslim etmek isterler; ancak hassas olan bir konu vardır:

Kargo paketinizi hasar görüp görmediğini kontrol edip teslim almadan kargo formuna imza atılmamalıdır.

Ürünleri kargo yetkilisinden teslim almadan önce lütfen kargo görevlisinin biraz beklemesini rica ediniz ve kolinin ve veya ürünün zarar görüp görmediğini muhakkak kontrol ediniz. Bazı durumlarda ambalaj hasar almış gibi görünse de içindeki üründe herhangi bir hasar oluşmamaktadır; kolinin içini açarak ürünün hasar görüp görmediğini de kontrol edebilirsiniz ve eğer hasar mevcut ise muhakkak hasar tespit tutanağı tutturarak, kargoyu teslim almayınız ve firmamıza geri gönderimini sağlayınız. Eğer ürünü teslim aldıktan sonra yine de kargodan kaynaklı olabileceğini düşündüğünüz hasarı farkederseniz, aynı gün içinde size ürünü teslim eden kargo şubesi ile iletişime geçip, söz konusu durumu izah ederek, yine ürünün kargo sürecinde hasar gördüğü husunda hasar tutanağı tuturulmasını isteğiniz ve firmamızla iletişime geçiniz.

Ürünlerin nakliyesi esnasında taşımadan kaynaklı oluşabilecek hasarlar kargo firmaları tarafından sigortalıdır fakat kargo firmaları sonradan bildirilen hasarları kabul etmemekte ve hasarın teslim alındıktan sonra müşteri tarafından da gerçekleştirilmiş olabileceğini belirterek sorumluluğu üzerlerine almamaktadırlar.

Ürün kargodan teslim alındıktan sonra farkedilen ve aynı gün içinde kargoya bildirilmemiş hasarlarla ilgili tamirat veya yenile işlemleri ücrete tabi olacaktır.

Up
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır